Local artists shine at Mineola annual show

Posted

MINEOLA – Artist Richard Braun of Lindale won the Best of Show Award at the recent Mineola League of the Arts annual show, club officials announced.
Braun’s drawing of “Buddy’’ took top honors as did Dodie Singler of Lindale’s “Chihuly Take Off’’ in the Best of Professional watercolor category.
MLOTA officials said 49 artists were entered, with 158 entries and 29 of those from junior artists.
The show takes place each year during the second weekend of April.
Mary Ann Zapletal of Mineola’s entry “Butterfly on Thistle’’ won Best of Advanced in the oil category; Best of Amateur, Regina Lopez, Wills Point, Purple Iris, oil; Best of Junior, Alyssa Bullard, Mineola, When the Last Petal Falls, graphite; Best of Sculpture, Jo Ellen West, Quitman, Mary, clay; The Meredith Foundation, Mary Ann Zapletal, Butterfly on Thistle, oil; The Mayor’s Choice, Linda Davis, Flint, Hills of Padre, oil.

Professional Division, Oils
1st Place, Toni Stanford, Athens, Portrait of Amelia; 2nd Place, Trudy Atteberry, Hawkins, Tenacity; 3rd Place, Linda Davidson, Tyler, Summer’s Harvest; Honorable Mentions: Paula Hodge, Grand Saline, The Smirk, Archie’s Place, Iris # 3; Toni Stanford, Athens, Magnolias, Mothers Embroidery; Judy Dumas, Hideaway, Headin’ for Shelter; Carol Morton, Eustace, Cowboy Ways; Betty Shepherd, Mineola, Destin Sunset.

Professional Watercolor
1st Place, Helen Smith, Hawkins, Rainy Nights in Georgia; 2nd Place, Dodie Singler, Lindale, Chihuly Take Off; Carol Morton, Eustace, Reflections on the Frio; Honorable Mentions, Helen Smith, Hawkins, Happy Hour; Paula Hodge, Grand Saline, Iris # 4; Dodie Singler, Lindale, Pretty in Pink and Grandma’s Crystal.

Professional Acrylic
1st and 2nd Place, Paula Hodge, Grand Saline, Inspired and Fire and Ice.

Professional Pastel
1st Place, Carol Morton, Eustace, Bigmouth Bass

Advanced Oil
1st Place, Mary Ann Zapletal, Mineola, Roadrunner Lookout; 2nd Place, Barbara Braun, Lindale, Reflective Inspiration; 3rd Place, Linda Davis, Flint, Hills of Padre; Honorable Mentions: Linda Davis, Picnic in the Park; Barbara Braun, Shrimping; Janice Manning, Tyler, No. Carolina Fall; Vickie Steed, Hawkins, Just a Texas Boy.

Advanced Watercolor
1st Place, Vickie Steed, Hawkins, No Title # 1; 2nd Place, Jo Ellen West, Quitman, Blue Storm; 3rd Place, Elise Smothermon, Hawkins, Growth; Honorable Mentions: Vickie Steed, Hawkins, No Title # 3, # 5, # 2, # 4.

Advanced Acrylic
1st and 2nd Place, Monique Dorsey, Tyler, Abstract in Turquoise and Peacock Feathers; 3rd Place, Barbara Braun, Lindale, Blue Shrimper; Honorable Mentions, June Epp, Tyler, Malaga Village; Richard Napier, Mineola, A Different Perspective.

Advanced Pastel
1st and 2nd Place, Pat Mapes, Mineola, Hope and Pelican.

Advanced Drawing
1st Place, Richard Braun, Lindale, Apollo; 2nd and 3rd Place, Monique Dorsey, Tyler, Gidget and Expensive Pets # 2; Honorable Mention, Richard Braun, Lindale, Brick.

Amateur Oil
1st Place, Regina Lopez, Wills Point, Purple Iris; 2nd Place, Ira VanCleave, Quitman, Backyard Garden; 3rd Place, Eva Doyal, Mineola, House in the Woods.

Amateur Watercolor
1st Place, Eva Doyal, Mineola, Hummingbird; 2nd and 3rd Place, Patricia Fitzgibbons, Tyler, Pure Joy and China Town.

Amateur Acrylic
1st and 2nd Place, Shirley Gordon, Mineola, Melancholy Mazie and Independent Isabelle; 3rd Place and Honorable Mention, Glenda Coleman, Alba, Spring Daiseys and Grandma’s Pans.

Amateur Pastel
1st, 2nd, 3rd Place, Regina Lopez, Wills Point, Portrait of Will, Adoration—Mother and Child, Beach Baby.

Amateur Drawing
1st Place, Marsha Brown, Quitman, Maucaw Times Two; 2nd Place, Glenda Coleman, Alba, Spring Daiseys; 3rd Place, Marsha Brown, All of That and Jackson.

Amateur Other: Mixed
1st, 2nd, 3rd, Honorable Mentions, Rosemarie Kastrau, Mineola, Nova, Four Seasons, Tannebaum and Shared Dreams I.

In the Junior Division
(ages 13-18):
Abstract Art, 1st, 2nd, 3rd Place, Darby Garrett, Golden, Toucan, Colors in the Wind and Avator. Human Art, 1st Place, Caitlyn Hudson, Mineola, Me, Acrylic; Holly Griffin, Mineola, Anything at All, Other: Mixed; 3rd Place, Kaitlyn Moore, Hawkins, A Soul of Lead, Drawing; Also 3rd Place, Moriah Yancy, Hawkins, Sweet Jane, watercolor; Marie Ferguson, Mineola, A Self Portrait with Flowers, Pastel; Kaitlyn Moore, Hawkins, Solitary Confinement, Other: Mixed.

Animals
1st Place, Caitlyn Hudson, Mineola, Rebirth of Truth, Drawing; 2nd Place Alyssa Arguijo,
Mineola, Post-Apocalyptic Happyness, Other: Mixed; 3rd Place, Shelbie Green, Mineola, Headlights, Oil; Chloe Stone, Hawkins, Elephant in the Room, Drawing.
For more information on classes at the League, be sure to check our website, www. mlota.org or come visit.

Comments